Długopis a poprawa nastroju?

długopis na poprawienie nastroju

Kiedy za oknem szarówka a dni krótkie nastrój się obniża. Zazwyczaj są to nieznaczne wahania i utrzymujące się kilka dni. Niekiedy jednak są w stanie przerodzić się w depresję lub trwać znacznie dłużej niż byśmy tego chcieli. Czy poprawa nastroju jest więc w takiej sytuacji realna?

Poprawa nastroju na receptę

Żeby odczuwać pozytywne emocje ludzie chętnie uciekają się do spożywania pokarmów i innych substancji, które poprzez swoje chemiczne właściwości zmieniają pracę naszego układu nerwowego. Kawa, czekolada, alkohol to tylko niektóre z nich. W przypadku depresji pomagają środki farmaceutyczne. Te metody mają swoją długą tradycję i są skuteczne. Niestety wszystkie mają swoje efekty uboczne. Nawet jeśli niewielkie. Mózg tymczasem to na tyle niezwykły organ, że umożliwia stosowanie metod, które nie wywołują żadnych efektów ubocznych.

Inteligentni inaczej

Osoby odznaczające się wysoką inteligencją emocjonalną potrafią sobie radzić ze spadkami nastroju lepiej od osób o niskiej IE. Przede wszystkim szybko uświadamiają sobie stan swojego nastroju i doskonale wiedzą jak bardzo odbiega od normy. Ich samoświadomość jest bowiem na znacznie wyższym poziomie i ułatwia im to monitorowanie swoich stanów psychicznych. Wiedzą też, jak ważna jest rola uwagi i koncentracja na właściwych kwestiach.

Zobacz także: Panując nad emocjami, panujesz nad swoim życiem

Dlatego, kiedy odczuwają obniżenie nastroju, aktywnie dążą do jego podniesienia poprzez np. przeszukiwanie Youtube’a w poszukiwaniu śmiesznych kotów. Wychodzą na spacer, albo przebieżkę lub angażują się w pomoc swoim bliskim w nawet najbardziej prozaicznych czynnościach. W ten sposób kontrolują swój nastrój. Nie muszą oni nawet wiedzieć jakie są wyniki badań naukowych, żeby stosować powyższe strategie poprawiania nastroju. Oni to po prostu czują . Ufają swojej rozbudowanej intuicji – ważnemu elementowi inteligencji emocjonalnej.

Poprawa nastroju? Wiedza pomaga!

Są i takie osoby, które poza intuicją posiłkują się wiedzą na temat działania emocji i nastrojów. Oni potrafią nie tylko stosować proste, intuicyjne strategie, ale odwołując się do niezwykłych badań, są w stanie w nietypowy sposób wpłynąć na swoje samopoczucie. Trójka niemieckich badaczy: Strack, Martin i Stepper (1988) wykazała, że jeśli trzymamy długopis w odpowiedni sposób w zębach lub samych ustach, aktywując w ten sposób mięśnie, które uczestniczą przy uśmiechu, możemy poprawić swój nastrój dzięki zastosowaniu mimicznego sprzężenia zwrotnego.

Dzięki tej wiedzy, możemy szybko, siedząc w biurze, poczuć się lepiej. Jest to niezwykła technika i mało komu przyszłaby ona do głowy. Dlatego intuicja wspomagana wiedzą to prawdziwa potęga. W tym przypadku potęga pozytywnego nastroju.

Inteligencja Emocjonalna – Zobacz więcej

Literatura:

Strack, F., Martin, L. L., & Stepper, S. (1988). Inhibiting and facilitating conditions of the human smile: A nonobtrusive test of the facial feedback hypothesis. Journal of Personality and Social Psychology, 54(5), 768–777. https://doi.org/10.1037/0022-3514.54.5.768

Autor: Jarosław Świątek

neuropsycholog, redaktor naczelny Polskiego Portalu Psychologii Społecznej, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej, popularyzator nauki i komentator medialny. Autor książki “Wszyscy kłamią. Nie daj się oszukać!”. Specjalista ds. afektywnych podstaw orientacji w otoczeniu, decepcji, psychologii reklamy oraz mechanizmów utajonego uczenia się.