Inteligencja emocjonalna na manowcach

Inteligencja Emocjonalna na manowcach

Kłótnie, które przeradzają się w długotrwałe konflikty, ciche dni czy rękoczyny, nie są niczym nowym. Od pokoleń dochodziło do konfliktów w rodzinie, w kręgach znajomych czy sąsiadów. Na większą skalę dochodziło do konfliktów zbrojnych pomiędzy państwami czy regionami od niepamiętnych czasów istnienia kultury i cywilizacji. Co wspólnego ze sobą mają wszystkie konflikty? Wynikają one z tego, że jedna strona nie może nagiąć drugiej do swojej woli. Wolą może być także coś tak trywialnego jak to, kto ma rację w kwestii koloru piór sowy nakrapianej. Choć sowy mogłyby zaprotestować. Wcale nie są w końcu trywialne!

Wspólne Porządki Wyobrażone

Ludzie wyewoluowali jako istoty stadne i to pomogło zapewnić im przewagę i dominację nad innymi gatunkami. Żeby tak się jednak stało, musieli umieć współpracować i poświęcić część egoistycznych pragnień na rzecz innych członków swojej grupy. Choć zjedzenie całej, znalezionej pomarańczy było kuszące, aby z głodu nie pomarli inni, trzeba było się nią podzielić. Innym razem to ktoś inny podzieli się z nami jabłkiem. Reguła wzajemności bowiem spaja ludzi od początku tworzenia przez nich skupisk. To, co ludziom dało jednak prawdziwą przewagę, było wykształceniem się języka symbolicznego i za jego pomocą tworzenie wspólnych światów kulturowych. Kreacja wspólnych porządków i wiara w nie, a nawet gotowość oddania życia za te wspólne ideały, cementowała więzi i pozwalała skupić się na tym samym celu, bez względu na osobiste plany i interesy. Interes wspólnoty był najważniejszy.

Gdy interes ten był wspólny, społeczeństwo mogło funkcjonować, ale gdy pojawia się więcej niż jedna opcja wyboru, zaczynają się konflikty. Ludzie mają łatwość uwierzenia we wszystko co jest spójne z przyjętym światopoglądem. Równie łatwo im odrzucić to, co z nim spójne nie jest. Co więcej: niespójne oznacza obce a obce to złe. Dlatego z jednej strony zależy nam na przekonywaniu innych do swoich poglądów, żeby mieć pewność że są częścią naszego stada, z drugiej natomiast o agresję wobec tych, którzy podporządkować się nie chcą. Wszystko to działa zgodnie z najbardziej pierwotnymi, limbicznymi funkcjami naszego mózgu. Tymi samymi, które znamy z obserwacji zwierząt, które reagują agresją, kiedy intruz wkracza na ich terytorium.

Zobacz także: Inteligentne emocje

Moneta, która rodzi konflikty

Tajfel i Turner ustalili, że rzut monetą i za jego pomocą losowy podział grupy osób na dwa odrębne zespoły: „reszki” i „orły”, powoduje że i jedni, i drudzy zaczynają swoje chwalić a cudze ganić. Mimo, że przed momentem wszyscy byli jedną i tą samą grupą znających się w tym samym stopniu. Eksperyment ten pokazuje jak bardzo automatyczne jest kategoryzowanie na „swoich” i „obcych”, i jak łatwo to ludziom przychodzi. Gdy tylko do tego dojdzie, rusza cała machina deprecjacji obcych, faworyzacji własnych przedstawicieli grupy, zachowań wrogich i agresywnych. Wślad za nimi rodzą się oczywiście konflikty.

To, co może je zatrzymać to zdolność do przełamania prymitywnych instynktów, ich ujarzmienie i wykorzystanie do budowania większych i ważniejszych wspólnot niż te, które oparte są na wzajemnych podziałach. W tym celu pomocna jest cała maszyneria biologiczna, wbudowana w naszą korę mózgową. Ludzka kora mózgowa jest niesamowita a stopień jej pofałdowania i zróżnicowania przewyższa jakikolwiek znany nam gatunek. To właśnie ona jest siedliskiem inteligencji. I choć przede wszystkim z inteligencją kojarzymy zdolności manipulacji narzędziami, dokonywania obliczeń, posługiwania się językiem, to jednak inteligencja to także zdolność przyjęcia perspektywy innego człowieka, zrozumienie jej i zaakceptowanie tych różnic.

Edukacja zakończy konflikty

Za próbę podporządkowania drugiej osoby odpowiadają instynkty płynące z czeluści naszych mózgów. Przy braku rozwiniętej inteligencji emocjonalnej – zdolności uświadomienia sobie skąd się one biorą i do czego prowadzą, poddajemy się im natychmiast. Gdy jednak posiadamy odpowiedni wgląd, który wynika z wiedzy zmagazynowanej w pamięci długotrwałej, potrafimy wyhamować owe niszczycielskie popędy. Jako ludzie uczymy się w podobny sposób kontroli wielu instynktownych odruchów. Nie defekujemy gdzie popadnie, nie jemy wszystkiego, na co mamy ochotę, nie przywłaszczamy nieswoich rzeczy. Nauczyliśmy się, że wszystko ma swoje miejsce, czas i konsekwencje. Ta wiedza chroni nas przed byciem wyrzuconymi na margines społeczny. Tych zaś, których nie chroni, spotyka izolacja w odpowiednim zakładzie opiekuńczym lub karnym.